Blog > Komentarze do wpisu
SplitSplit to miasto i duży port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto okręgu (Županiji) splitsko - dalmatinskiego.

foto:ja    widok na starówkę
split
Liczba mieszkańców: 210,4 tys.; drugie co do wielkości miasto Chorwacji po Zagrzebiu oraz największe i najważniejsze miasto krainy historycznej Dalmacji.

Zabytki
foto:ja    plan starówki
split
Pałac cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO

Dioklecjan - Gaius Aurelius Valerius Dioklacjan, Diocles, Docles (ur. ok. 240 w Solinie (łac. Salona), zm. 3 grudnia 313 lub 316 w Spalatum[1]) - cesarz rzymski od 20 listopada 284 roku do roku 305.

foto:ja
dioklecjan split
Od jego panowania rozpoczyna się okres w Rzymie, który nazywamy dominatem, jest to zarazem system polityczny. Wprowadził monarchię opartą na armii i scentralizowanej biurokracji.

Był niezamożnym człowiekiem niskiego rodu i całe swe życie związał z armią. Wybrany przez żołnierzy na cesarza w 284 roku, a następnie zatwierdzony przez senat rzymski. Po dwóch latach Dioklecjan podzielił się władzą z Maksymianem. Dioklecjan uważał się za potomka boga Jowisza, natomiast boskim przodkiem Maksymiana był jakoby Herakles. Miało to być przestrogą dla innych pretendentów do cesarskiego tronu. W 293 roku Dioklecjan utworzył tetrarchię, czyli system rządów, w którym władzę w imperium sprawowało czterech ludzi, kontrolujących różne obszary geograficzne - Dioklecjan (wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego), Maksymian (Italia i Afryka), Galeriusz (dolina Dunaju i Bałkany) i Konstancjusz Chlorus (Brytania, Galia i Hiszpania).

foto:ja Brama złota
split

foto:ja pomnik Grzegorza z Ninu przy Zlotej Bramie
grzegorz z ninu
To Biskup Grzegorz z Ninu (Grgur Ninski) który walczył z Rzymem aby zachować w liturgi język słowiański i głagolicę - zamiast łaciny... Jak się Grzesia połachocze po paluchu to Grześ spełnia marzenie :) (paluch jest już wygłaskany prawie do kości...)

foto:ja Srebrna Brama
split
foto:ja widok na wieżę - symbol miasta
split

foto:ja
split

foto:ja Pałac Dioklecjana
split
foto:ja
split

oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę katedra Św. Duji z dzwonnicą z XIII-XVII wieku

foto:ja
split

foto:ja Pałacu Diklecjana strzegą sfinksy
split
foto:ja
split
foto:ja
split

Po dniu pełnym wrażeń można odpocząć spacerując po promenadzie, spoglądając na fasadę murów otaczających Pałac Dioklecjana.
foto:ja
split
foto:ja
SPLIT

Poza murami starego miast jest pomnik Marko Marulica - pisarza narodowego (dział literatura chorwacka).
sobota, 28 lipca 2007, 79alusia

Polecane wpisy

  • POCZĄTEK...

    foto: ja 25.06.2005 godz.19:00 Wałbrzych (Polska)-Rostock(Niemcy) 2 6.06.2005 godz. 04:51 PortwRostock godz.06:00przeprawapromowadoGedsar(Dania) foto: ja

  • Marzec według Poldka Staffa

    Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, Choć na stawie zielony, cienki

  • Ptasie radio

    Halo, halo! Tutaj ptasie radio w WAŁBRZYSKIM gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju. Proszę, niech każdy nastawi aparat, Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia n