Blog > Komentarze do wpisu
Drvenik - Wyspa Hvar - Sucuraj

Drvenik jest miejscowością turystyczną znajdującą się na Riwierze Makarskiej. Jest to nasza baza wypadowa na wyspę Hvar. Odpływamy promem JADROLINIA - najpopularniejszą linią morką w Chorwacji.
drvenik
Przed podróżą trzeba się zaopatrzyć w rakije o wielu smakach: opuncji, mirty, śliwki, wiśni, figi, gruszki oraz proszek - wino deserowe. Oczywiście wszystko to wyroby domowe gospodarzy. Żadne tam akcyzy czy banderole. Alkohol jest wlewany do byle czego - plastik, szkło - co komu pasuje -obojętnie w jakich ilościach - 0,33 - 2 litry.
drvenik

W Donje Vale znajduje się przystań promowa, z której, kilka razy dzienne - szczególnie w sezonu turystycznym, odpływają promy do Korčuli i Sućuraju na Hvarze.
drvenik
Osada posiada piękną plażę oraz rozmaite możliwości rozrywkowe i rekreacyjne.

Pierwsze osady na obszarze Drveniku po raz pierwszy zostały wspomniane w XIII wieku. W starej osadzie znajduje się kościół Św. Jurja z XV wieku. Nad osadą znajduje się fort Drvenik z czasów wojny przeciw Turkom. Dom na wybrzeżu, w centrum Donje Vale, przy samej plaży, ma wielką wartość kulturowo - historyczną, bo tutaj urodzili się Mate i Stjepan Ivičević, wybitne osoby z przeszłości tego obszaru. Na domu znajduje się i godło rodzinne.

Dopływamy do Wyspy Hvar, a właściwie do jej cypelka, na którym położone jest miasteczko Sucuraj. Mijamy tutejszą latarnię morką - jedyną, jaką widziałam w Chorwacji.
hvar
Sućuraj jest małą śródziemnomorską miejscowością, położoną na południowym przylądku Hvara, w miejscu gdzie wyspa jest najbliższa dalmatyńskiemu wybrzeżu. Ze względu na swoje położenie Sućuraj jest jakgdyby wyspą na wyspie Hvar. W przeciwieństwie do gwarnych miejscowości z aktywnym nocnym życiem, Sućuraj oferuje coś zupełnie innego; powolny rytm, ciszę i spokój, a to wszystko na łonie nienaruszonej przyrody. Jako taki jest idealnym miejscem rodzinnego wypoczynku. Z drugiej jednak strony plaże, sklepy, restauracje i kawiarnie oddalone są tylko kilka minut piechotą od apartamentów.

sucuraj
A to już port w Sucuraju.
sucuraj
Port w Sucuraju. Centrum życia miejscowości. Jest kilka knajpek, kościółek, ze dwa skepiki. Reszta to wille i apartamenty dla turystów oraz plaże.
sucuraj
Mimoza - piękne drzewko, które polscy turyści oskubują z kwiatków. Tu unikalna chwila - drzewo jeszcze z kwiatostanem.
mimoza chorwacja
Port i kościółek.
sucuraj
Tubylec. Właściwie to trudno rozpoznać kto Chorwat, a kto turysta. Chorwaci, będąc przez całe lata pod czyjąś okupacją, tak pomieszali swoje cechy rasowe, że trudno ustalić tu jednoznacznie jaki typ reprezentują. Niektórzy są śniadzi jak Włosi, inni blondyni jak Słowianie. A przy tym tyle tu się kręci turystów...
sucuraj
sobota, 28 lipca 2007, 79alusia

Polecane wpisy

  • POCZĄTEK...

    foto: ja 25.06.2005 godz.19:00 Wałbrzych (Polska)-Rostock(Niemcy) 2 6.06.2005 godz. 04:51 PortwRostock godz.06:00przeprawapromowadoGedsar(Dania) foto: ja

  • Marzec według Poldka Staffa

    Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, Choć na stawie zielony, cienki

  • Ptasie radio

    Halo, halo! Tutaj ptasie radio w WAŁBRZYSKIM gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju. Proszę, niech każdy nastawi aparat, Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia n