Blog > Komentarze do wpisu
Podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
Niewielka miejscowość na Riwierze Makarskiej. Składa się z kilku ulic oblepionych apartamentami, 
dwóch knajp, dwóch straganów, jednego minimarketu spożywczego, jednego sklepu z pamiątkami, 
dwóch plaż, jednego przystanku autobusowego. Jeśli nie lubisz, jak ja, siedzenia na plaży przez cały dzień, to będziesz się tu nudzić. 
Widok z Podacy na Riwierę Makarską z różnych dni czerwca.
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
Idąc na plażę nie zapomnij o karimacie lub materacu, gdyż nie ma tu piasku lecz same kamienie. Wchodząć do wody,ubierz buty- w wodzie są jeżowce, a ich ukłócie bywa bolesne i uciążliwe. Igły trudno wyjąć, a rana może ropieć.
foto:ja
jeżowiec

Można odbyć kilka spacerów promenadą przy brzegu morza, ale zachodu słońca nad wodą się tu nie obejrzy. Można posiedzieć w knajpce przy proszku (wino deserowe) lub rakiji, można się nawet codziennie upijać.
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
Jedyną lepszą atrakcją jest wycieczka w góry. Droga jest prosta w pokonaniu - idzie się drogą dojazdową, biegnącą zakosami pod górę. Mijane wille są przepiękne - rosną tu ogromne palmy daktylowe. Na trasie mijamy lokalny cmentarz. Nie jest on tak ponury, jak nasze polskie cmentarze - położony jest na sporej wysokości, na specjalnie przygotowanej, wyrównanej tu ziemi. 
foto:ja
podaca
Pamiętać trzeba, iż wzniesienie to jest skaliste. Kolejnym mijanym punktem jest stary kościółek z wieżą, również otoczony grobami. Miejsce to wydaje się być wymarłe, gdyż ostatni mieszkaniec uciekł lub umarł w czasach wojny w latach 90 XX wieku.
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
foto:ja
podaca
Ale jest tutaj pewien gospodarz z rodziną, oczywiście częstujący proszkiem własnej roboty.
Idziemy jeszcze dalej w górę. Trafiamy do samotnie ieszkającej gospodyni. Towarzyszami jej są koty. Można tu spróbować najlepszej w całej Chorwacji orzechówki oraz kupić prawdziwe, niełuskane migdały. Po drodze zaopatrujemy się w liściewawrzynu,figi na rosnących tu dziko krzakach. 
Bujna roślinność tych wzniesień jest bardzo ważna dla zachowania tu równowagi
środowiska człowieka. Wznoszące się tutaj góry są skaliste, wapienne, łatwo się kruszą.
 Dzięki korzeniom roślin, są utrzymywane w miejscu. 
foto:ja
podaca
sobota, 28 lipca 2007, 79alusia

Polecane wpisy

  • POCZĄTEK...

    foto: ja 25.06.2005 godz.19:00 Wałbrzych (Polska)-Rostock(Niemcy) 2 6.06.2005 godz. 04:51 PortwRostock godz.06:00przeprawapromowadoGedsar(Dania) foto: ja

  • Marzec według Poldka Staffa

    Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima. Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy. Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy, Choć na stawie zielony, cienki

  • Ptasie radio

    Halo, halo! Tutaj ptasie radio w WAŁBRZYSKIM gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju. Proszę, niech każdy nastawi aparat, Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia n