wtorek, 03 kwietnia 2007
POCZĄTEK...

foto: ja

25.06.2005 godz.19:00 Wałbrzych (Polska) -Rostock (Niemcy)

26.06.2005 godz. 04:51 Port w Rostock

                          godz. 06:00 przeprawa promowa do Gedsar (Dania)

 foto: ja

- po raz pierwszy dało się odczuć, że jedziemy za polską wypłatę- cena kawy na promie 

2 euro (8 zł) za 100ml 

 26.06.2005 godz. 08:00 Gedsar (Dania) - Kopenhaga

                  godz. 11:00 - 17:00 zwiedzanie Kopenhagi

                                                - spiekliśmy sobie nosy na czerwono
 
Kopenhaga została założona około roku tysięcznego przez Swena Widłobrodego bądź Kanuta Wielkiego. Do połowy XII w. była osadą rybacką i targową. Nazwa "Kopenhaga" pochodzi od zniekształconego duńskiego Købmandshavn, co oznacza "port handlowy".

  foto: ja

 - a oto słynna syrenka duńska, której wandale nie raz łeb ucinali, przez co trzeba ją było wielokrotnie odrestaurowywać

 W Kopenhadze można skorzystać z usług WATERBUSA i zwiedzić miasto płynąc wzdłuż kanału Ny Havn
foto: ja

 a tak to wygląda w rzeczywistości
-płynąc kanałem - watro spoglądać, co znajduje się w wodzie - mnie udało się dojrzeć zatopione rzeźby o ludzkich postaciach
foto: ja

- jeśli chodzi o pieniądze - warto mieć zapas euro lub koron duńskich, gdyż przelicznik Duńczyków jest bardzo zawyżony; wymieniając walutę w Danii, można sporo stracić;

- nie wszyscy Duńczycy posługują się euro - znani są ze swojej niechęci do wspólnej waluty w Europie

- może zdarzyć się tak,że zapłacimy w sklepie w euro, a resztę otrzymamy w duńskich koronach;
- przed opuszczeniem granic państwa warto pozbyć się drobniaków,wydając je chociażby na pamiątkowy ołówek czy zapałki
foto: ja

Duńczycy dbają o swoje miasto, bardzo charakterystyczne są kolorowe kamienice

Co warto zobaczyć?
- ogrody Tivoli (niestety nie widziałam)
- Ratusz
- liczne fontanny z rzeźbami
- muzeum erotyki:))
- okrągłą wieżę z obserwatorium astronomicznym, wewnątrz której zamiast schodów jest pochylnia, (a jakaś duńska królowa wjechała na jej szczyt karetą)
- plac królewski
- zmianę warty królewskiej (chłopcy z psami na głowie:))
foto: jaKopenhaga położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandii i częściowo Amager.
Od roku 2000 Kopenhaga połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim miastem Malmö.
foto: ja


jedziemy do Szwecji....

Po całonocnej podróży z Polski należy mi się wreszcie odpoczynek w prawdziwym łóżku. Nocleg w znanym europejskim motelu w mieście Göteborg.

27.06.2005 godz. 08:00 wyjazd z Göteborga (Szwecja) 
                  godz. 14:00 przyjazd do Oslo (Norwegia)


Oslo (1624–1878: Christiania, 1878–1924: Kristiania) to miasto w południowej części Norwegii, położone nad Fiordem Oslo (Oslofjord), stolica państwa. Za datę założenia Oslo zwykło się uznawać, w oparciu o Sagę królewską Snorriego Sturlussona rok 1048, zaś za założyciela - króla Haralda III Surowego (Haralda Hardråde). Jednak najnowsze odkrycia archeologiczne wykazały, że miasto zostało założone już przed rokiem 1000, dlatego tę właśnie datę uznaje się za oficjalny rok założenia Oslo.

                                  - w czasie podróży można obserwować świetny stan techniczny autostrad
                                  - najpierw długi i kręty podjazd na górę - na szczycie skocznia narciarska HOLMENKOLLEN
foto: ja
           

                                                       - czy ktoś mi może wyjaśnić, skąd ta woda?????

18 marca 2007 odbył się ostatni konkurs w historii na tym obiekcie. Pożegnanie nie wypadło efektownie: konkurs odbył się w trudnych warunkach atmosferycznych, skaczący jako ostatni Polak Adam Małysz, otrzymawszy mocny podmuch wiatru, cudem uniknął groźnego upadku.


Co warto zobaczyć?
1. Zamek i forteca Akershus (Akershus festning)
Założony w końcu XIII wieku kompleks fortyfikacji obronnych, usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Nazwa Akershus powstała z połączenia Aker (nazwa okolicy, w której została założona) oraz hús (forteca, zamek). Miejsce to polecam wszystkim miłośnikom twórczości Margit Sandemo, autorki "Sagi o Ludziach Lodu" -tylko 49 tomów:
foto: ja

ten obrazek to moje małe działo sztuki

2. Frogner Park, nazywany także Parkiem Vigelanda - najsłynniejszy park w Oslo. Park jest dziełem norweskiego rzeźbiarza Gustawa Vigelanda i jego pracowników. Składa się z 212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci. W najwyższym punkcie kompleksu góruje Monolitten (Monolit) - gigantyczna kamienna kolumna uformowana z sylwetek nagich ludzi w różnym wieku. Tworzy ją 121 postaci (17 metrów wysokości).
foto: ja


foto: ja


foto: ja
3. Pałac królewski (Det kongelige slottet) Rezydencja królewska wybudowana w latach 1824-1848, obecnie siedziba króla Haralda V

    
 foto: ja foto: wikipedia

 

4. Parlament
foto: ja

 

 

5.Uniwersytet założony w 1811 jako Universitas Regia Fredericiana; uczy się tam około 32 000 studentów, a zatrudnionych jest blisko 4600 pracowników. Jest największym i najstarszym uniwersytetem w Norwegii.
Uniwersytet w Oslo tworzą następujące wydziały: Wydział Teologiczny, Wydział Prawa, Wydział Medycyny, Wydział Humanistyczny, Wydział Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Wydział Stomatologiczny, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Pedagogiczny.
foto: ja

 

 6. Ratusz (Oslo Rådhus) oddana do użytku w 1950 siedziba władz miejskich Oslo. W auli ratusza odbywa się corocznie uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla
foto: ja

  

 

7. Koniecznie trzeba przeżyć jedną z białych nocy (Ratusz -patrz na zegar)
foto: ja

 

8. No i zapoznać się z miejscowymi trolami
foto: ja

 

i tak błąkam się po stolicy jasną nocą aż do 02:00
następnie kilkanaście godzin w autokarze w drodze do Stokholmu (Szwecja)...a po drodze...

28.06.2005 godz. 10:00 Uppsala (Szwecja) 

Uppsala - miasto, w Szwecji, położone we wschodniej części kraju, około 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län) 

Katedra w Uppsali zbudowana w stylu gotyckim jest, ze swoimi wieżami sięgającymi 119 metrów, jedną z największych tego typu budowli w Europie północnej. Jest ona miejscem koronacji i spoczynku królów szwedzkich. W tej świątyni pochowana jest m. in. królowa Szwecji Katarzyna Jagiellonka, żona króla Szwecji Jana III Wazy.
foto: ja

 W Uppsali znajduje się założony w roku 1477 najstarszy w całej Skandynawii Uniwersytet Królewski
foto: ja

 28.06.2005 godz. 12:00 Stockholm (Szwecja)

Stockholm - miasto, stolica Szwecji, położone w środkowej części kraju na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądzie stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Mälaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. Archipelag Sztokholmski, czyli 24.000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Niektórzy badacze wywodzą nazwę miasta od stock - skład i holme - wyspa, wysepka. 

No to, w którą stronę idziemy?
foto: ja

Zwiedzanie zaczęło się od obejrzenia ratusza, potem rzut oka na druga stronę kanału, Muzeum Vasa, Skansen z przyległym parkiem. Bilety wstępu - kosmos- w przeliczeniu na złotówki wychodziło jakoś 40 PLN do jednego muzeum. Jako ciekawostkę podam, że praktycznie każda rodzina w Sztokholmie posiada "coś do pływania". Ilości łodzi, żaglówek i motorówek nikt nie jest w stanie dokładnie podać, jedynie szacuje się tona kilkaset tysięcy (!).


1. Ratusz
foto: ja

Ratusz miejski , a w nim miedzy innymi słynna Złota Sala, gdzie odbywają się bankiety po wręczeniu Nagrody Nobla. Jej ściany o powierzchni 1400 metrów kwadratowych wyłożone są dziewiętnastoma milionami złotych płytek skomponowanych w olśniewające mozaiki.
foto: wikipedia2. Muzeum statku Vasa.
Był to największy szwedzki, ale chyba także w ogóle, okręt wojenny XVII-to wiecznej Europy. Wybudowany podczas wojny polsko-szwedzkiej miał przechylić szalę zwycięstwa na korzyść naszego sąsiada zza morza. Zatonął jednak kilkanaście minut po wyruszeniu w swój pierwszy rejs nie wypłynąwszy nawet dobrze z portu (cóż za niefart !). Przyczyna zatonięcia była bardzo prosta: - złe wybalastowanie wynikające z faktu, że był to swego rodzaju eksperyment i ewenement na skalę światową. Okręt ten posiadał bowiem dwa pokłady armatnie (ówczesne statki posiadały tylko jeden). W związku z tym dwa razy więcej dział, większy ciężar, inna budowa itd. Najkrócej mówiąc dobudowali pokład w górę pozostawiając taką samą szerokość statku (komputerowych symulacji jeszcze wtedy nie było, co więcej nie przeprowadzano nawet prób modeli). Wszystko to doprowadziło (na szczęście dla nas) do katastrofy. Niedawno statek wydobyto, zrekonstruowano i ustawiono w specjalnie z tej okazji wybudowanej hali. Można go obejrzeć z każdej strony, ze wszystkich poziomów - nie można tylko wejść do wewnątrz. Przygotowano także komputery, na których można się pobawić w konstruktorów. W muzeum tym spędziliśmy kilka godzin.
foto: ja

foto: ja


3. Skansen
W Sztokholmie znajduje się również najstarszy w Europie skansen. Liczy sobie już 150 lat, a zgromadzono w nim budowle charakterystyczne dla każdego regionu kraju. W Skansenie mieści się też nietypowe zoo: ludzie wchodzą do środka budynku, po którym hasają sobie małpki, latają ptaki, albo wiszą leniwce. Czasem otrze się o człowieka jakiś lemur. Coś niesamowitego. Nie wpuszczają co prawda do "klatki" z krokodylami czy piraniami, ale wybaczyliśmy łaskawie to drobne niedociągnięcie.
Co ciekawe - skansen żyje swoim życiem. Nie prezentuje się obiektów jedynie w postaci czterech ścian. Wszędzie coś się dzieje: w piekarni pieką ciastka i pieczywo - można wejść na zaplecze a na koniec kupić świeży bochenek chleba. Jest nawet mała huta szkła - ozdoba taka będzie na pewno cenną (również wymiernie) pamiątką.
foto: ja


4. Nordiska Museet
Muzeum Nordyckie, etnograficzne, ukazujące życie w Skandynawii od XVI wieku do dzisiaj.
foto: ja


A co to ????
foto: ja

 

29.06.2005 Drugi dzień w Stockholmie (Szwecja)

1. Pałac królewski (Kungliga Slottet)
Dzisiejszy monumentalny pałac królewski powstał w efekcie odbudowy po pożarze w 1697 roku zamku Tre Kronor. Pałac, zaprojektowany przez królewskiego architekta Nikodema Tessinga Młodszego, ukończono w 1754 roku. Ta barokowa budowla mieści na siedmiu kondygnacjach 608 pokoi i komnat, bogato urządzonych w stylu baroku i rokoko.
Pałac jest obecnie oficjalną rezydencją i miejscem pracy króla Karola Gustawa III, jednocześnie udostępnia się go zwiedzającym, co jest w takich przypadkach rzeczą rzadką.
foto: ja

Zwiedzanie Muzeum Pałacowego - bogato urządzonych Apartamentów, Skarbca z klejnotami królewskimi oraz Muzeum Zamku Tre Kronor bywa więc czasem utrudnione podczas np. wizyt państwowych czy innych uroczystości. Zbiór Antyków Gustawa Adolfa II - głównie rzeźb antycznych - otwarty jest jedynie latem. W Zbrojowni w podziemiach pałacu można zobaczyć bogaty zbiór zbroi, ubiorów z epoki oraz karet i powozów. (Zbrojownia otwara będzie ponownie po remoncie 27 stycznia 2007.)

uśmiech, proszę, jesteś w ukrytej kamerze!!!!!!
foto: ja

Zmiana warty i uroczysty przemarsz straży królewskiej z Mynttorget pod pałacem odbywa się codziennie o godz. 12; w zimie uroczysta parada warty z udziałem orkiestry ma jedynie miejsce w środy i soboty o godz. 12.15 oraz w niedziele o 13.15. Od kwietnia, przez całe lato, pod pałacem można zobaczyć także uroczystą paradę konną.

2. Zmiana warty na placu królewskim
Jak w każdym mieście, zmiana warty zaczyna się w południe. Akurat tej zmianie warty towarzyszyła orkiestra wojskowa, połączona z przemarszem wojsk i samej orkiestry na placu.
foto: ja

Co ciekawe, w tym wojsku służą kobiety, a nawet wydają przez megafon na placu komendy!!!
Ale czad, dowodzić sobie gromadką takich chłopaków!!!!!
A chłopaki się dobrze bawią:)
foto: ja


3. Muzeum Narodowe
Wszyscy wielcy mistrzowie od XVI do XX wieku. Fantastyczne obrazy i rzeźby Rembrandta, Rubensa, Bouchera, Renoira, Degasa, Gaughina i szwedzkich mistrzów Andersa Zorna i Carla Larssona. Są tam także znaczące zbiory rysunków, sztychów i rękodzieł z czasów od renesansu do dzisiaj.
foto: ja


A takiego zdjęcia raczej nie znajdziecie - zrobione, mimo zakazu fotografowania, wewnątrz muzeum.
foto: ja

29.06.2005 Wyjazd ze Stockholmu do Jonkoping

Jönköping - miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Jönköping, port nad południowym krańcem Jeziora Wetter. Prawa miejskie od 1284.
                     

                godz. 22:55 białych nocy ciąg dalszy
foto: ja


30.06.2005 Wyjazd z Jonkoping do Malmo

Po drodze widać specyficzne zabudowania - wiejskie domki pomalowane na jeden kolor, z białymi okiennicami
foto: ja
  

30.06.2005
godz. 17:00 Malmo

Malmö
- miasto i port położone w południowej Szwecji na półwyspie Skania (szw. Skåne) nad Sundem. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1116 r., prawa miejskie nabyło w 1353 roku. W 1394 miasto zostało zdobyte i splądrowane przez korsarzy. Między XIV a XVI w. Malmö było jednym z najważniejszych miast handlowych w tej części Morza Bałtyckiego, do 1658 r. należało do Danii.
Od 2000 ma drogowe i kolejowe połączenie z Kopenhagą przez most nad Sundem. Rok później Malmö zostało połączone z Kopenhagą, w jednen zespół portowy liczący około 2,4 milina mieszkańców, nazwany Oresund.
Pierwsza nazwa Malmö brzmiała Malmhaug, co znaczy "kopiec piasku".
Często określa się Sztokholm "głową", a Göteborg "sercem" Szwecji, o tyle Malmö uchodzi za brzuch tego kraju, ponieważ leży w południowej prowincji Skania, położonej nad morzem.

1. Ratusz na Stortorget (Duzy Stary Rynek)
foto: ja


2. Uliczka przy Lilla Torg (Mały Rynek)
Pomimo swej wielkości Stortorget wydawał się zbyt mały, by pełnić rolę głównego placu, stąd w XVI wieku do jego południowo-wschodniego krańca przyłączono dawne mokradło Lilla Torg. Ten niewielki placyk z pochylonymi, na wpół drewnianymi domami, donicami pełnymi kwiatów i kocimi łbami, do złudzenia przypominającymi dekoracje filmowe, to ulubiona przez wszystkich część miasta. W ciągu dnia ludzie ciągną tu na drinka, do któregoś z wielu barów, a latem zaopatrują się w biżuterię, leżącą na specjalnie w tym celu wystawionych stołach. Nocą Lilla Torg tętni życiem i jest ulubionym celem pielgrzymek, nadciągających z całego miasta i okolic. Arkadowe przejście na Lilla Torg prowadzi do Centrum Wzornictwa Przemysłowego, mieszczącego się w dawnym, XVII-wiecznym magazynie zbożowym. W założeniu miało być to centrum szwedzkiego wzornictwa tekstylnego, ceramicznego i meblarskiego, choć w praktyce nazwa okazała się znacznie na wyrost. Wchodzi się tam od podwórza, mijając po drodze kilka małych, modnych butików. Samo Centrum Wzornictwa jest nieco surowe w wystroju, a kilka jasnych, drewnianych mebli kontrastuje z belkami podpierającymi starą budowlę. W niewielkiej, lecz nieco pretensjonalnej kawiarence menu jest skromne, ale i ceny niewygórowane, trzeba jednak przyznać, że wszystko podane jest gustownie. Poczynając od przełomu wieków aż do lat 60. Lilla Torg pełnił rolę hali targowej, z tamtych czasów ostała się jedynie Saluhallen; po przekątnej, w stosunku do Centrum Wzornictwa, stronie placu. Do Saluhallen, mieszczącej głównie przyjemne, specjalistyczne sklepy spożywcze, warto zajść dla ochłody w gorące popołudnie.
foto: ja


3. Dworzec kolejowy
Niezgrabny, nadmiernie dekoracyjny XIX-wieczny gmach dworca kolejowego, z faliście zwieńczonymi kolumnami i kwiecistymi łukami, znajduje się w niewielkim oddaleniu od wykopanego przez rosyjskich więźniów kanału, otaczającego mniej więcej prostokątny w kształcie obszar, obejmujący stare miasto na południowym krańcu i zamek z fosą na zachodnim.
Zwróć uwagę na trzy korony - symbol miasta i nie tylko.
foto: ja


4. Moje osobiste dzieło sztuki
foto: ja


30.06.2005 godz. 21:00 przejazd z Malmo do portu - Trelleborg
                  godz. 22:30 nocny prom do Sassnitz (Niemcy)
                  godz. 02:30 wyjazd z Sassnitz do Wałbrzycha

pa pa pa pa pa pa pa
foto: ja
  
Koniec

poniedziałek, 26 marca 2007

  

Język duński dansk

www.jezyki-obce.pl/dunski.php 

 Język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim ponad 5 mln osób zamieszkujących obszar Danii, Grenlandii i Szlezwiku-Holsztyna w północnych Niemczech. Jest językiem urzędowym Danii.

Najstarsze zapisy runiczne pochodzą z V w., natomiast zabytki języka duńskiego w alfabecie łacińskim pochodzą z końca XIII w. (ustawy Skanske Lov i Jyske Lov).

Istnieją trzy główne dialekty: jutlandzki, zelandzki i fioński. Współczesny standardowy język duński powstał w XVII w. na bazie dialektu zelandzkiego.

słówka duńskie
Tak                           Ja
Nie                            Nej
Dziękuję                    Tak
Serdecznie dziękuję    Mange tak
Nie ma za co, Proszę   Velbekomme
Proszę                        Var sa venlig
Przepraszam               Undskyld
Dzień dobry                Goddag
Do zobaczenia             Farvel
Na razie                      Farvel salange
Dzien dobry                Godmorgen
Dzień dobry                Goddag, God eftermiddag
Dobry wieczór             Godaften
Dobranoc                    Godnat
Nie rozumiem              Jeg forstar ikke
Jak masz na imię?        Hvad hedder du?


liczebniki duńskie
1 - en
2 - to
3 - tre
4 - fire
5 - fem
6 - seks
7 - syv
8 - otte
9 - ni
10 - ti
11 - elleve
12 - tolv
13 - tretten
14 - fjorten
15 - femten
16 - seksten
17 - sytten
18 - atten
19 - nitten
20 - tyve

Język szwedzki svenska

www.jezyki-obce.pl/szwedzki.php 

Język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim ponad 8 mln osób, zamieszkujących Szwecję i zachodnią Finlandię (Wyspy Alandzkie). Język urzędowy w Szwecji i w Finlandii (obok fińskiego).
Odrębny język już od VIII wieku. Najstarsze zabytki językowe pochodzą z XII w.

Obecnie funkcjonują dwa zespoły dialektów: w Szwecji i Finlandii.

Standardowy język szwedzki posiada tylko dwa rodzaje (nijaki i ogólny), jednak większość dialektów nadal rozróżnia 3 rodzaje gramatyczne.

słówka szwedzkie
Tak                            ja
Nie                             nej
Dziękuję                     tack
Dziękuję bardzo          tack så mycket
Nie ma za co, Proszę   varsågod
Proszę - var så god;    var snäll och
Przepraszam               ursäkta
Dzień dobry                hej
do zobaczenia             Adjö, hej då
Na razie                      hej då
Dzień dobry                god morgon
Dobry wieczór             god afton
Dobranoc                    god natt
Nie rozumiem              Jag förstår inte
Jak się nazywasz?        Vad heter du?

dni tygodnia po szwedzku

poniedziałek               Mandag
wtorek                       Tisdag
środa                         Onsdag
czwartek                    Torsdag
piątek                        Fredag
sobota                       Lördag
niedziela                    Söndag

język szwedzki - liczebniki
1 - ett
2 - tva
3 - tre
4 - fyra
5 - fem
6 - sex
7 - sju
8 - atta
9 - nio
10 - tio
11 - elva
12 - tolv
13 - tretton
14 - fjorton
15 - femton
16 - sexton
17 - sjutton
18 - arton
19 - nitton
20 - tjugo

Język norweski Norsk


www.jezyki-obce.pl/norweski.php

Język norweski (bokmal, landsmal) - język indoeuropejski, należy do zachodnio-skandynawskiej grupy języków północno-germańskich. Norweski jest używany przez ok. 5 mln ludzi przede wszystkim w Norwegii (ponad 4 miliony), gdzie jest jęz. urzędowym.

Język norweski posiada dwie oficjalne formy (standardy): Bokmal (w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to norweska forma języka duńskiego) - używany głównie w miastach (mówi nim ponad 80% mieszkańców Norwegii), oraz Landsmal (stworzony na podstawie staronordyckiego oraz potocznego norweskiego) - używany głównie na terenach wiejskich przez niecałe 20% populacji Norwegii, jednak obydwie wersje są używane w edukacji i administracji.

słówka norweskie

Tak                             ja
Nie                             nei
Dziękuję                     takk
Dziękuję bardzo          tusen takk
Nie ma za co, Proszę   Vær så god
Cześć (powitanie)        hallo
Przepraszam               unnskyld meg
Dzień dobry                god morgen
do zobaczenia             ha det
Na razie                      ha det
Dobry wieczór             god kveld, god aften
Dobranoc                    god natt, god kveld
Nie rozumiem              Jeg forstår ikke.
Jak się nazywasz?        Hva heter du?